Jak rozwija się psychobiznes?


  „Sama wiedza to za mało, musi ona jeszcze znaleźć zastosowanie”.
                                                              Johann Wolfgang von Goethe


Kilka słów o nauce w Krakowie
Jak rozwija się psychobiznes?
Wiedza naukowa pozwala nam eksplorować świat. Kształtuje umiejętność krytycznego myślenia. Pomaga w zrozumieniu złożonych zjawisk społecznych i otaczającej nas rzeczywistości. Rozwija umysł i logiczne myślenie. Jest dla człowieka niezbędna niczym tlen dla płuc. Zatem rzetelna wiedza powinna służyć człowiekowi, umożliwiając mu przystosowanie się do warunków środowiska. 
Jednakże pomimo łatwego i szybkiego dostępu do informacji coraz trudniej o wiarygodne źródła wiedzy, a proponowane aktywności często należy wybierać selektywnie. Niestety Kraków opiewa w pseudonaukową „paplaninę”. Do niedawna w mediach mogliśmy usłyszeć o tzw. lokoterapii, czyli mobilnych gabinetach psychoterapeutycznych, które udzielały wsparcia terapeutycznego. Porady były prowadzone przez krakowskich taksówkarzy, którzy ponoć przeszli krótki kurs w tym zakresie! W pakiecie usług oferowanych przez firmę znalazły się: wstrząsoterapia- jazda po dziurawych drogach, aromaterapia, czy też tzw. „ciche czuwanie”, (czyli po prostu bierne słuchanie klienta). Przewóź osób z punktu A do punktu B miał być jedynie dodatkiem do usługi. Jak się jednak okazało krakowska firma przewozowa była motywowana chęcią obejścia prawa o transporcie drogowym oraz uniknięcia dodatkowych kosztów finansowych wiążących się ze zdobyciem licencji taksówkarskiej. 


Innym przykładem jest prosperująca od ponad 10 lat tzw. „wyższa szkoła uwodzenia, wywierania wpływu i rozwoju wewnętrznego”. Chociaż idee, które propaguje są zdecydowanie wątpliwe naukowo, to jednak biznes najwyraźniej ma się dobrze. Czego możemy nauczyć się korzystając z usług „szkoły”? No cóż…etycznej manipulacji? Zaraz, chwileczkę- czy Twój umysł Szanowny Czytelniku, tak samo jak i mój nie przyjmuje tego połączenia- manipulacja i etyka? To tak jakbyśmy postawili znak równości pomiędzy tymi wyrazami. Manipulacja może być etyczna? Dla osób, które jeszcze zastanawiają się nad zasadnością tego zabiegu, poniżej cytuję definicję. Manipulacja- to forma zamierzonego wywierania wpływu na drugą osobę czy grupę w taki sposób, aby podejmowała ona- nie zdając sobie z tego sprawy- działania zaspokajające potrzeby manipulatora (Maruszewski, Ścigała, 1999). Uważam, że dalsze słowa są zbędne. Niestety to zaledwie namiastka nieetycznej wiedzy, którą promuje szkoła. 

Cóż, ponoć człowiek jest istotą rozumną. Jednak można rzec, iż umysł ludzki jest niedoskonały. A człowiek w niektórych sytuacjach ma tendencję zachowywać się nieracjonalnie.

Dlatego też warto promować inicjatywy, których nadrzędną wartością jest przekazywanie rzetelnej wiedzy naukowej. Oczywiście takich przedsięwzięć w Krakowie nie brakuje.
Wśród najbardziej interesujących znajdą się:


 •       Festiwal Nauki w Krakowie- 19- 21.05.2016. Hasło tegorocznego wydarzenia -
  Czas i przestrzeń, nawiązuje do twórczości Stanisława Lema.
  Organizator: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
 •      Małopolska Noc Naukowców.
 •      Kawiarenki Naukowe Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie- jest to cykl wykładów otwartych, połączonych z dyskusją.
 •      Cykliczne wykłady popularnonaukowe- „Jerzy Vetulani i przyjaciele” z udziałem zaproszonych gości oraz prof. Jerzego Vetulaniego.
 •      Cykliczne pokazy dokumentów naukowych- „Docs +Science. Pionierzy”. Wstęp na
  projekcie filmów jest bezpłatny.

  Najbliższe wydarzenia:
31 marca 2016 r., godz. 18.00: Gregory Chaitin: Wyspa cudów
28 kwietnia 2016 r., godz. 18.00: Julian Barbour: Koniec czasu, jaki znamy

 • Copernicus Festival - kolejna edycja odbędzie się w dniach 17- 22.05.2016 pod hasłem- „Piękno”
 • Cykl spotkań- „Spotkania przy kawie” w De Revolutionibus Books&Cafe
 • Cykl spotkań- „Granice Nauki” w De Revolutionibus Books&Cafe
  Nadchodzące wydarzenie: 

  31.03.2016, godz. 18, Granice Nauki VIII: "Nie tylko kot, czyli to i owo o Erwinie Schrodingerze"
 • Międzynarodowa Konferencja Naukowo – Techniczna, AGH, Kraków 11-14 września.

Komentarze

 1. Powiedziałabym, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Szkoda, że jest wykorzystywana do oszukiwania. Mam nadzieję, że niezbyt wiele osób skorzystało z usług tej lokoterapii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świat jest pełny od pseudo specjalistów i "ludzi dobrej woli".Tak jak napisałaś - jakoś jednak oni funkcjonują...Jest popyt, jest podaż.Dobrze, że o tym piszesz

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza