Co wpływa na percepcję ceny produktu?

Co wpływa na percepcję ceny produktów
Co wpływa na percepcję ceny produktu?
Zbliża się okres wakacji. Być może planujesz swój budżet na wyjazd wypoczynkowy. Robisz plany i pewne założenia, określając kwotę, którą przeznaczysz na ten cel. Przecież, na co dzień podejmujesz jakieś decyzje finansowe i rozwiązujesz określone dylematy: czy kupić określoną rzecz? 


Czy jest mi ona potrzebna? Czy cena, którą proponuje sklep za dany produkt lub usługę jest dla mnie korzystna? Dlaczego w niektórych sytuacjach potrafisz wydać więcej pieniędzy niż zakładałeś, zaś innym razem starasz się dokładnie kontrolować swoje wydatki? 
Zapewne uważasz, że twoje decyzje zakupowe są na ogół racjonalne i zawsze dokładnie przemyślane. Gdyby każdy z nas miał przeznaczyć 50 złotych na niewielkie zakupy
w sklepie „Biedronka”- wszyscy kupiliby określoną, (ale inną) ilość produktów, zapewne porównując ceny poszczególnych artykułów spożywczych przed ich zakupem. Jednak czy
w każdej sytuacji ta sama kwota będzie oznaczać dla każdego tyle samo? Zróbmy, zatem pewien eksperyment myślowy- wyobraź sobie, że bierzesz udział w badaniach naukowych, za które otrzymasz zapłatę w wysokości 50 złotych- taką informację otrzymałeś od badaczy. Jednocześnie do badań zakwalifikowane zostają osoby, które nie wiedzą o czekającej je nagrodzie finansowej. Każda z tych grup otrzyma taką samą kwotę. Jak myślisz-, która z nich z większą łatwością wyda otrzymane pieniądze? Drogi czytelniku, zapewne domyślasz się, że badani, którzy dostali nieoczekiwany zastrzyk finansowy, będą mieć większą skłonność do wydania pieniędzy na nieprzemyślane, spontaniczne zakupy, gdzieś w pobliskim sklepie. W myśl zasady, że lekko zarobioną gotówkę lub tą nieoczekiwaną- łatwiej wydać, zaś finanse, na które „ciężko” pracujemy  staramy się przeznaczyć na racjonalne wydatki. 
Powyższy eksperyment był realnie przeprowadzonym badaniem (Awers- et al. 1994), w którym udział wzięli studenci. Okazuje się, że ta sama kwota pieniędzy może być w różny sposób postrzegana przez każdą z osób. A motywacja do wydawania określonych wartości pieniężnych jest często zdeterminowana przez kontekst sytuacyjny. 

W innym eksperymencie, badani mieli wyobrazić sobie następującą sytuację: leżysz na plaży, jest piękny, upalny dzień, a ty masz ochotę na schłodzone piwo z lodówki. Twój kolega wychodzi z propozycją, że przyniesie je dla ciebie, z zaznaczeniem, że cena trunku może być wysoka. W związku z tym pyta- ile jesteś skłonny za nie zapłacić. Badanie zostało przeprowadzone w dwóch wariantach- różniło się miejscem zakupu alkoholu, (czyli kontekstem sytuacyjnym) - mógł to być bar w luksusowym hotelu położonym nieopodal lub sklep. Jak się okazało decyzja o zakupie była zależna od miejsca. Badani za piwo nabyte w hotelu skłonni byli wydać średnio 2, 65 dolara, zaś za ten sam trunek w sklepie- 1, 50 dolara.

To jak postrzegamy ceny produktów zależy nie tylko od wskaźników obiektywnych (ekonomicznych), ale często od naszej percepcji, (czyli wymiaru subiektywnego) oraz kontekstu zakupu. Zatem ten sam produkt dostępny w różnych miejscach raz ocenimy, jako tani innym razem, jako drogi. Dlatego w niektórych sytuacjach, pomimo obiektywnie wysokiej ceny zdecydujemy się kupić określony artykułu, zaś innym razem powstrzymamy się od jego zakupu. Pamiętaj o tej zależności (cena i wartość pieniądza ma wymiar subiektywny) wyjeżdżając chociażby na wakacje do innego kraju..

Więcej informacji znajdziesz w:
  • Maison, D. (2013). Wydawanie pieniędzy- przyjemność czy ból? O tym, jak i dlaczego ludzie wydają pieniądze? w : Maison, D., Polak w świecie finansów, Warszawa: PWN.
  • Tyszka, T., Zaleśkiewicz, T. (2004). Psychologia pieniądza (s. 161- 163), w: Tyszka, T., Psychologia ekonomiczna, Sopot: GWP.

Komentarze