Jak najnowsze technologie pomagają?

Kilka słów o najnowszych technologiach.
Jak najnowsze technologie pomagają?

Kampania społeczna Mama, tata, tablet” jest skierowana do rodziców wychowujących dzieci w wieku od 0-6 roku życia. Film promujący kampanię prezentuje wpływ urządzeń mobilnych na rozwój poznawczy i społeczny dziecka. Homo tabletis, czyli dziecko tabletowe- reaguje na silne bodźce obrazkowe i dźwiękowe, nie jest natomiast zainteresowane budowaniem więzi z bliskimi.Kampania odbywa się pod hasłem: Nie bądź tabletowym rodzicem”, a jej pomysłodawcą jest Fundacja Dzieci Niczyje. Na stronie internetowej: http://mamatatatablet.pl/ opublikowany został raport z badań- Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce, z którego wynika, iż 64% dzieci pomiędzy 6 miesiącem, a 6, 5 rokiem życia korzysta z urządzeń mobilnych. Szczegółowa analiza pokazuje, że aż 69% rodziców udostępnia dzieciom urządzenia w sytuacji braku czasu (kiedy muszą zająć się ważnymi dla siebie sprawami). Najczęstszymi aktywnościami podejmowanymi w tym czasie przez dzieci jest: oglądanie filmów (79%) oraz granie w gry (62%). Jak twierdzą autorzy raportu- obecnie brak badań, które jednoznacznie pokazywałyby, iż udostępnianie dzieciom urządzeń typu tablety i smartfony wpływa negatywnie na ich rozwój. Jednakże Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci przed ukończeniem 2 roku życia, w ogóle nie miały dostępu do urządzeń elektronicznych. Stąd też pomysł na promowanie powyższej inicjatywy społecznej. Należy jednak pamiętać, że oprócz podkreślania informacji o negatywnych skutkach określonych działań- ważnym aspektem jest również edukacja, pokazująca możliwości (pozytywne praktyki) w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii. Przekaz reklamowy stałby się wówczas bardziej wartościowy.


Jak zatem najnowsze technologie mogą pomagać? 

Poniżej przedstawiam kilka przykładów pozytywnych zastosowań najnowszych technologii w: edukacji, medycynie, terapii czy też psychologii.

Aplikacja Play Care- powstała we współpracy psychologa (doktorantki) z Uniwersytetu Jagiellońskiego, krakowskiej firmy- Harimata oraz grupy naukowców z Politechniki Gdańskiej. Jej celem jest wsparcie terapeutów oraz rodziców we wczesnym rozpoznawaniu autyzmu. Umożliwi to dziecku szybkie rozpoczęcie terapii. System składa się z kilku gier, które będzie można zainstalować na smartfony i tablety. Są wyposażone w odpowiednie metody i narzędzia, które pozwolą naukowcom na dokładną analizę ruchów dziecka (sposób poruszania myszką, sposób dotykania ekranu). Specjaliści na podstawie obserwacji zachowań dzieckaprzeprowadzonych badań oraz zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji będą mogli ocenić, czy u małego gracza występuje określone zaburzenie.

Bransoletka- sygnalizator emocji. Jej funkcją jest wsparcie dzieci z autyzmem w odczytywaniu emocji innych osób. Bransoletka ma zmieniać kolor wraz ze zmianą stanu emocjonalnego osoby, która nosi ją na ręku. Dzieci z diagnozą autyzmu mają trudność w odczytywaniu sygnałów niewerbalnych oraz ekspresji emocji, stworzony system może być pomocnym narzędziem w procesie komunikacji z otoczeniem.

Urządzenie do terapii zaburzeń czucia głębokiego- zaprojektowane przez studentów Politechniki Białostockiej we współpracy z Ośrodkiem Szkolno-Terapeutyczno- Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku. Powstało z myślą o dzieciach z diagnozą autyzmu, jego rolą jest wsparcie procesu terapeutycznego. Urządzenie składa się z zestawu poduszek, które są wypełniane powietrzem. Urządzenie pomaga podopiecznym uspokoić się oraz wyciszyć emocje.

Sea Hero Quest- gra zaprojektowana przez grupę naukowców, pozwala zrozumieć mechanizm poruszania się przestrzennego. Na podstawie zebranych informacji eksperci będą mogli opracować metodę pozwalającą zaobserwować pierwsze symptomy demencji w jej wczesnym stadium. Grę można pobrać bezpłatnie instalując ją na tablety i smartfony.

Neurogra.pl to serwis internetowy, który umożliwia jego użytkownikom zagrać w gry usprawniające pracę ludzkiego mózgu. Zespół naukowców- psychologów poznawczych i neurokognitywistów z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego opracował zestaw ćwiczeń umożliwiających trenowanie poszczególnych funkcji poznawczych- pamięci, spostrzegawczości, koncentracji, zdolności logicznego myślenia. Skuteczność treningów była oceniana poprzez analizę wyników 5 tys. użytkowników korzystających z portalu. Gracze pomiędzy 40, a 50 rokiem życia wykazywali poprawę pamięci krótkotrwałej o 30%. Treningi są dopasowywane indywidualnie do profilu osoby, zaś kolejny zestaw ćwiczeń jest coraz trudniejszy.

Five App- to aplikacja dzięki której osoby z dysfunkcją narządu słuchu będą mogły komunikować się za pomocą gestów. Jest to możliwe dzięki wirtualnej dłoni, która wskazuje gesty w języku migowym. Określony komunikat możemy wysłać do drugiej osoby. Aplikacja jest bezpłatna- dostępna na urządzeniach z systemem Android i iOS.

mySugr Junior jest systemem przeznaczonym na urządzenia mobilne- dla dzieci chorujących na cukrzycę oraz ich rodziców. Pomaga monitorować samopoczucie dziecka- rejestruje ostatni pomiar cukru oraz przyjętą dawkę insuliny. Powyższe informacje są przesyłane rodzicom.

Cardio- edukacyjna aplikacja skierowana dla dzieci. Ułatwia naukę biologii i anatomii człowieka, zachęcając najmłodszych do zdobywania nowej wiedzy. Dzięki czemu nauka staje się bardziej efektywna.

AFDetect- to alikacja monitorująca parametry w zakresie pracy serca. Jej zadaniem jest wykrycie migotania przedsionków oraz wczesna diagnoza arytmii serca. Aplikację zaprojektowano we współpracy HealthSTATS International oraz University College London.

Bloodnote- aplikacja umożliwia pomiar ciśnienia krwi pacjenta oraz rejestrację wyników w telefonie. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi lekarzowi monitorowanie poszczególnych parametrów życiowych chorego pacjenta.

Mercedes Benz jest twórcą systemu- ATTENTION ASSIST, który ma alarmować kierowców o ich zmęczeniu. System powstał z myślą o bezpieczeństwie kierowców, aby zmniejszać ilość wypadków. Jak wynika z badań- jedną z przyczyn wypadków na autostradach jest zmęczenie i senność, które stopniowo narasta. Dzięki monitorowaniu odpowiednich funkcji fizjologicznych system komunikuje prowadzącemu pojazd, że należy odpocząć.

Operacja z użyciem iPada- niemiecki chirurg podczas operacji jednego z pacjentów wykorzystał iPada oraz aplikację z rozszerzoną rzeczywistością, która umożliwiła precyzyjne zaprojektowanie modelu wątroby w wymiarze 3D. Była to pierwsza w historii medycyny operacja z użyciem urządzenia mobilnego. Pozwoliło to lekarzowi nie tylko obejrzeć cały narząd pacjenta, ale również dokładnie zlokalizować położenie guza. Choć iPad kojarzy się nam z codziennym użytkowaniem, jego zastosowania mogą być bardzo szerokie i przyczyniać się do ratowania życia.
Virtual Guitar- za pomocą tej aplikacji będziemy mogli zagrać na wirtualnej gitarze. Aplikacja jest bezpłatna i może służyć jako ciekawe urozmaicenie zajęć muzycznych np. dla dzieci lub też pomóc odkryć zainteresowania muzyczne.

Pierwsze słowa- aplikacja zaprojektowana przez polski start up- Tweeba.pl. Program jest skierowany do najmłodszych. Wspomaga proces nabywania mowy i języka. Dziecko poprzez zabawę uczy się nowych słów. Aplikacja zawiera kolorowe ilustracje poszeregowane w kategorie: owoce i warzywa, liczby, litery, kolory, ubrania, jedzenie. Dodatkowo pod każdym obrazkiem umieszczona jest ikonka z nagraniem- głos lektora odczytuje określone słowo.

Kiddy Imagine- aplikacja pomaga stymulować rozwój wzroku u niemowląt dzięki kontrastowym (czarno- białym) ilustracjom, przedstawiającym różne obrazy i wzory.

Garmin Pilot- system, który ułatwia pilotom planować loty, sprawdzać prognozę pogody oraz korzystać z nawigacji.

Zastosowanie urządzeń mobilnych w codziennym życiu jest bardzo szerokie. Chociaż dziś już nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez tabletów i smartfonów, jednak wciąż mamy niewielkie wyobrażenie tego- jak najnowsze technologie mogą pomagać. Jeśli jesteś rodzicem, pamiętaj, aby wybierać wyłącznie takie systemy i aplikacje, które mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka.


Komentarze

 1. Bardzo ciekawy artykuł. Ja zdecydowałam, że mój syn do 3 r.ż. nie będzie miał kontaktu z mediami i na razie fajnie nam się to udaje. Trzeba pamiętać, że nawet takie rozwiązania jak nauka mowy z komputera nie da tak dobrych efektów jak mówienie do dziecka. Niby takie oczywiste ale czy każdy się do tego stosuje to inna sprawa😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, również jestem podobnego zdania:-). Świetnie, że podjęłaś taką decyzję co do swojego dziecka i jesteś w tym konsekwentna. Jednakże na pewnym etapie, kiedy dziecko już jest w wieku szkolnym nie unikniemy styczności dziecka z urządzeniami mobilnymi. A wtedy warto zdawać sobie sprawę z ich możliwości i wybierać takie np. aplikacje, które mają wartość edukacyjną.

   Usuń
 2. Wszystko zależy, od naszego podejścia. Zdecydowanie nie jestem zwolenniczką dawania dzieciom komórek czy tabletów. Zamiast lepiej wykorzystać swój czas, marnują go grając w gry i oglądając filmiki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis! Pozwolę sobie skraść link do Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i zapraszam do wzajemnej wymiany.

   Usuń
 4. Dobra i potrzebna akcja - dużo dzieciaków, również maluchów spędza czas przed ekranem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy i bardzo porzadnie przygotowany wpis. Zawsze sie obawiam, ze bede tabletowym rodzicem i okazuje sie, ze faktycznie nalezy ograniczac dzieciom dostep do technologii. Fajnie, ze powstaja tez aplikacje, ktore pomagaja w rozwoju dziecka i stymuluja je do nauki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podzielam twój punkt widzenia, sama korzystam zTIK w edukacji.

  MatkaHrabiny
  www.matkahrabiny.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialne! Cudownie, że świat technologii w swoich projektach podąża nie tylko za zyskiem, ale robi te coś dla osób, które mają mniej szczęścia w życiu. Każdy z tych projektów jest fantastyczny

  OdpowiedzUsuń
 8. Osobiście uważam, że wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem. ;) Nie mam dzieci ale myślę, że do pewnego wieku nie będzie miało za duzo kontaktu z mediami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś uczenie dzieci od małego, żeby korzystać z aplikacji, budzi we mnie wewnętrzny sprzeciw (jak aplikacja wspomagająca naukę pierwszych słów czy Kiddy Imagine) - to samo można osiągnąć dzięki książkom chociażby.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawe. Ja akurat uważam tablety i technologie za coś, co jest częścią naszego życia. Kiedyś, jak wchodziła TV to też dzieci siedziały z nosem przed ekranem. Teraz są tablety. Więc tabletowy rodzic nie musi być zły, o ile jest ogarnięty :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moim zdaniem nic nie jest tylko czarne lub tylko białe - gdzieś pomiędzy zawsze istnieje wiele różnych odcieni szarości. Wprawdzie 6-miesięcznemu dziecku nie udostępniłabym tableta, ale już mój 2,5-latek od czasu do czasu z niego korzysta, oglądając bajkę czy jakieś teledyski dla dzieci. Moim zdaniem nie ma w tym nic karygodnego, jeżeli jest to dostęp limitowany i kontrolowany przez rodzica, korzysta się z tych sprzętów wspólnie (a więc nadal spędza czas razem, a nie tylko traktuje się tablet jako "zastępstwo" mamy czy taty) - oraz jeżeli nadal podstawowym źródłem wiedzy o świecie są rozmowy, obserwacja realnego świata oraz książki ( w naszym przypadku - całe mnóstwo książek :) )

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie przeraża jak technologie żądzą naszym życiem. Czy ktoś się zastanawiał co by było gdyby teraz nagle wszystkie urządzenia przestały istnieć? Świat by zwariował, niektórzy nie znają życia bez urządzeń mobilnych! A aplikacje są coraz ciekawsze i czasem pomagają ale niestety najczęściej nie są odpowiednio wykorzystywane.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza