Jak psychologia pomaga? 5 praktycznych zastosowań psychologii.

                                                                                                                                                           
5 praktycznych zastosowań psychologii.
Jak psychologia pomaga?

„Psychologia to nauka, nie czary” tak nazywa się kampania, której głównym pomysłodawcą był Klub Sceptyków Polskich. Celem przedsięwzięcia było obnażenie nieetycznych działań praktykowanych przez reprezentantów powyższej dziedziny. 
Psychologia jest dyscypliną naukową, a realizowane projekty badawcze często powstają w interdyscyplinarnych zespołach, których członkowie są przedstawicielami różnych dyscyplin.
Obecnie psychologia nie jest kojarzona wyłącznie z oddziaływaniami terapeutycznymi, gdyż obszary jej zastosowania są bardzo szerokie.  Jednakże wciąż należy podkreślać jej praktyczny charakter oraz pokazywać, w jaki sposób  może służyć człowiekowi.


Jak zatem psychologia pomaga i wychodzi naprzeciw potrzebom człowieka?

Oto 5 przykładów praktycznych zastosowań psychologii:

„Meble, które bawią i rozwijają” to projekt badawczy zrealizowany we współpracy dr Ewy Jarczewskiej- Gerc ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz firmy Vox. Interdyscyplinarny zespół zaprojektował- Biurko Smart, wyposażone w odpowiednie akcesoria i dodatki takie jak: sznureczki, specjalne otwory i inne gadżety, które umożliwia dziecku rozwój wyobraźni oraz kreatywność. Jak wynika z badań, dzieci posiadające własną przestrzeń do pracy, którą dodatkowo mają możliwość samodzielnie przystroić i zdecydować o jej wyglądzie, kształtuje u nich poczucie autonomii oraz motywację do pracy.

TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to projekt, który powstał we współpracy ekspertów- psychologa i architekta. Celem przedsięwzięcia jest renowacja przyszpitalnych salek zabaw, tak by wspierały proces zdrowienia i rekonwalescencji maluszków, minimalizując poziom odczuwanego stresu. Dr Konrad Maj ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej tworząc projekt salek odwołał się do badań prowadzonych przez kraje zachodnie, (w których wykazano pozytywny wpływ określonych czynników środowiskowych na szybsze zdrowienie dzieci). Otoczenie zostało zaaranżowane w taki sposób, aby przypominało naturalne, przyjazne środowisko (dominacja koloru zielonego, trawa, półki przypominające plastry miodu, drzewa brzozowe oraz drewniane meble).

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS- to projekt, którego nadrzędnym celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej oraz ukazywanie jej różnorodnych zastosowań nie tylko w codziennym funkcjonowaniu, ale również w biznesie czy też najnowszych technologiach. Działania obejmują: prowadzenie bloga naukowego, cyklicznie organizowane warsztaty i wykłady z udziałem wybitnych prelegentów, naukowców SWPS oraz udostępnianie szerokiej grupie odbiorców wykładów za pomocą platformy- AUDIOTEKA.

 Projekt MEMO ma na celu stworzenie prototypu urządzenia, którego zadaniem jest trening oraz poprawa pamięci u osób starszych. Technologia ma powstać we współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Pomysł wychodzi naprzeciw problemom (niskiej aktywności poznawczej), z którymi spotykają się seniorzy, przebywający w placówkach pobytu dziennego. Zaprezentowane rozwiązanie ma przeciwdziałać m. in. wykluczeniu cyfrowemu osób starszych. Dlatego też pierwszym etapem realizacji projektu jest diagnoza potrzeb seniorów ( czyli zbieranie informacji), zaś etap projektowania odbędzie się z wykorzystaniem metody Design Thinking.

DESMoPsI (Designing, Evaluating, and Sharing Mobile Psychological Interventions) to innowacyjny system, którego pomysłodawcą jest zespół polskich naukowców. Projekt wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom w zakresie dostępności usług psychologicznych (terapeutycznych, doradczych, coachingowych) świadczonych w sieci. Prezentowane rozwiązanie umożliwi specjalistom dostarczanie rzetelnej wiedzy psychologicznej klientom oraz oddziaływanie terapeutyczne na pacjentów z wykorzystaniem internetu. Finalnie powstanie system, składający się z trzech elementów: systemu zarządzania treścią, aplikacji mobilnej oraz systemu ewaluacji.


Komentarze