Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Recenzja książkiŚwiat zwierząt nas fascynuje, czasem wzrusza, a dzieci również bawi, dlatego lubimy obserwować dziką przyrodę oraz ciekawe zachowania jej reprezentantów. Zdarza się nam również przypisywać zwierzętom cechy ludzkie, chociaż z punktu widzenia nauki nie jest to właściwe postępowanie. Kultowe programy przyrodnicze emitowane przez TVP 1 „Natura w jedynce” wciąż przyciągają gros fanów przyrody i cieszą się stałą popularnością. Książka opublikowana w 2015 roku „Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes” autorstwa Pawła Fortuny i Łukasza Bożyckiego jest dedykowana nie tylko wielkim miłośnikom natury, ale również specjalistom pracującym z ludźmi. To dla mnie pozycja niezwykła, która niejednokrotnie potrafi wzruszyć, ale i zaskoczyć. Otrzymałam ją jako wygraną w konkursie internetowym, jednak na jej publikację czekałam ze zniecierpliwieniem. Od tej pory często do niej wracam, sięgając do poszczególnych jej rozdziałów.

Książka przenosi nas do tajemniczego świata zwierząt i przedstawia nam dwie perspektywy- przyrodniczą i psychologiczną. W pierwszej części każdego rozdziału poznajemy zachowania, specyfikę funkcjonowania i mechanizmy adaptacji do środowiska takich reprezentantów przyrody jak: ambystoma meksykańska, błazenek, chomik syryjski, czy też słoń afrykański. A to wszystko za sprawą przyrodnika i biologa- Łukasza Bożyckiego, który w niezwykle barwny i przystępny sposób nam tę wiedzę „podaję”. W drugiej natomiast części każdego rozdziału psycholog Paweł Fortuna przekłada zachowania zwierząt do świata ludzi, poszukuje analogii i inspiracji, pokazuje nam, czego człowiek może nauczyć się od konkretnego reprezentanta świata przyrody. Zresztą tytuł każdego rozdziału na tę analogię wskazuje: „Chomik syryjski, czyli nie trać nadziei”, „Bóbr, czyli racjonalnie gospodaruj zasobami”, „Wilk, czyli rób swoje, najlepiej jak potrafisz”. Okazuje się, że baczni obserwatorzy otaczającego nas świata, osoby o niezwykłej wrażliwości mogą dostrzec szereg inspiracji i przenieść je na grunt biznesu, edukacji lub rodziny.

Animal Rationale- inspiracje.

Zdaniem autorów chomik syryjski, może być dla człowieka przykładem woli przetrwania oraz determinacji w poszukiwaniu rozwiązań nawet w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Pszczoły miodne z kolei stanowią wzorzec skutecznej i bardzo precyzyjnej komunikacji. Reprezentantki tego gatunku przekazują sobie wzajemnie informację za pośrednictwem tańca. Poszczególne figury są nośnikiem konkretnej wiadomości. Jeśli w grę wchodzi przetrwanie, to precyzja w przekazie komunikatu musi być dopracowana perfekcyjnie. Człowiek niestety w wielu sytuacjach życiowych o tej precyzji w przekazie informacji zapomina. Dlatego nie bez powodu na rynku szkoleniowym możemy spotkać wiele ofert warsztatów kształtujących kompetencje komunikacyjne na przykład w biznesie.

Stado wilków natomiast może stanowić dla nas wzór w zakresie pracy zespołowej. Wilcze rodziny żyją w grupach zwanych watahą. Wyróżnia je hierarchiczny układ społeczny dominujący we wnętrzu grupy. Role w nim są jasno określone. Każdy zna swoją funkcję i zadania. Przenosząc te zachowania na grunt pracy- możemy powiedzieć, że każdy z nas chciałby być członkiem takiej grupy. Liderzy zaś marzą, aby zarządzać właśnie takim zespołem.

To zaledwie namiastka inspiracji, jakie czekają na nas podczas lektury „Animal Rationale”.

Wiedza zawarta w książce przedstawiona jest w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób, opatrzona pięknymi fotografiami zwierząt, autorstwa Łukasza Bożyckiego. Dlatego wskazane jest, aby wiedzę w niej zawartą odpowiednio dozować i na pewno do niej wracać.

Publikacja zdobyła nagrodę Teofrasta w kategorii najlepsza psychologiczna książka popularnonaukowa 2015 roku przyznawaną przez Magazyn Charaktery. W 2015 roku powstała również audycja o tym samym tytule, emitowana w radiu RDC. Każdy podcast to odrębny temat, który stanowi pogłębienie wiedzy zawartej w książce. Polecam!

Link do audycji znajdziesz Drogi czytelniku poniżej:

http://www.rdc.pl/podcast/animal-rationale-manipulacja/

Więcej znajdziesz w:


Fortuna, P., Bożycki, Ł. (2015). Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Komentarze